Jakie kredyty gotówkowe biorą Polacy
Z najnowszego raportu BIK wynika, że Polacy coraz chętniej sięgają po kredyty wysokogotówkowe. To tam banki odnotowują największe zyski, zarówno jeśli chodzi i ilość zaciąganych pożyczek, jak i ich wartość. Coraz większą popularnością cieszą się również kredyty mieszkaniowe, których – wedle wcześniej wymienionego raportu – obywatele kraju nad Wisłą przestają się bać. Jedyne tendencje spadkowe pojawiają się przy kredytach niskogotówkowych, których Polacy w porównaniu do zeszłego roku zaciągnęli mniej i na niższe kwoty. Jednak w ujęciu ogólnym rynek kredytowy prezentuje się stabilnie, a nawet odnotowuje hossę.
>>>Zobacz jak sprawdzić BIK<<<
Kredyty konsumpcyjne
W przypadku kredytów konsumpcyjnych mamy do czynienia z nieznacznym spadkiem liczby udzielonych kredytów (-0,9%), ale za to podniosła się ich ogólna wartość (+5,5%). Ma to oczywiście związek z ze wspomnianą we wstępie rosnącą tendencją Polaków do zaciągania pożyczek na wysokie kwoty. Potwierdzają to dane, które najwyższe spadki odnotowują właśnie w kredytach poniżej 3,5 tys. złotych. Dla przykładu pożyczki do tysiąca złotych odnotowały zarówno spadki liczbowe (-14,2% w porównaniu do zeszłego roku), jak i wartościowe (-13,8%).
Analogicznie, w przypadku kredytów na wysokie kwoty, przekraczające 20 tys. złotych, odnotowano sporą hossę, bo aż (+7,4%) jeśli chodzi o ich liczbę, a także (+7,1%) odnośnie ich ogólnej wartości. Co ciekawe, kredyty o jeszcze wyższej wartości (powyżej 50 tys. złotych), również odnotowują wzrost (adekwatnie +6,4% dla ich ilości oraz +5% dla wartości). Świadczy to o tym, że Polacy coraz odważniej poczynają sobie na rynku kredytowym.
>>>Zobacz ranking kredytów gotówkowych<<<
Kredyty mieszkaniowe
Rynek pożyczek mieszkaniowych odnotowuje najwyższą hossę w tym zestawieniu. Mamy bowiem do czynienia z istotnym wzrostem ich ilości (+3,2%), jak również bardzo dużego, bo aż (+14,3%), wzrostu ich wartości. Tak wysokie wartości procentowe są przede wszystkim wynikiem bardzo dużej popularności kredytów wysokogotówkowych, sięgających kwot powyżej 350 tys. złotych, których wzrost odnotowuje się odpowiednio na (+36,4%) jeśli chodzi o ilość oraz (+36,6%) jeśli chodzi o ogólną wartość. BIK donosi, że kredyty mieszkaniowe dotyczące kwot powyżej 250 tys. złotych stanowiły w roku 2019 prawie 70% całego rynku kredytów mieszkaniowych.
Spadki, podobnie jak w przypadku kredytów konsumpcyjnych, odnotowuje się jedynie w odniesieniu do niższych kwot. I tak możemy przeczytać w raporcie, że pożyczka mieszkaniowa na kwotę poniżej 100 tys. złotych straciła na popularności o całe 21,9%, a w przedziale od 100 do 150 tys. złotych o 16,7%. Jednak te dane nie maja dużego wpływu na ogólny, bardzo wysoki wynik giełdy kredytów mieszkaniowych.
>>>Zobacz ranking kredytów hipoteczych<<<
Karty kredytowe
W przypadku kart kredytowych możemy zaobserwować prawdziwy wybuch ich popularności. Pierwsze jedenaście miesięcy 2019 roku w porównaniu do 2018 wskazuje, że liczbowy wzrost wydanych kart osiągnął poziom o ponad 1/5 (+20,3%) wyższy, a ogólna wartość przyznanych przez banki limitów wzrosła bardzo podobnie, bo o 17%. Chociaż dodatnie dynamiki dotyczyły niemal wszystkich przedziałów kwotowych, to najwyższe wzrosty odnotowuje się w kwotach między 1 – 2 tys. złotych oraz między 2 – 3,5 tys. złotych. Odpowiednio są to (+41,3%) i (+36,8%) oraz (+32,7%) i (+31%) jeśli chodzi o liczbę i ogólną wartość limitów wydanych kart.
Zobacz także: https://www.wktorymbanku.pl/numer-ksiegi-wieczystej-jak-go-sprawdzic-przed-zakupem-nieruchomosci/
poprzedni