Gdzie ulokować pieniądze?

gdzie-ulokować-pieniądze

Od małego jesteśmy uczeni, że warto (i trzeba) oszczędzać. Wiele osób stara się więc nie wydawać, choć części swojej wypłaty. Co jednak robić w momencie, kiedy zbierzemy dość pokaźną sumę pieniędzy? Nie warto trzymać ich na koncie osobistym (ROR). Nie najlepszą opcją jest także trzymanie swoich oszczędności w skarpecie lub zakopywać pod ziemię. Powinniśmy zrobić z nich pożytek, tzn. pozwolić im pracować. Najlepszymi sposobami do tego są lokaty terminowe i lokaty inwestycyjne. Co warto o nich wiedzieć?

>>>Zobacz ranking lokat<<<

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa (lub depozyt bankowy) to produkty oferowane przez instytucje finansowe i banki, które po określonym terminie zwiększają kapitał klientów. Banki przygotowują takie oferty w celu pozyskania pieniędzy, aby móc je wykorzystać do udzielania kredytów lub inwestycji. Samo założenie lokaty jest bardzo mało skomplikowane. Nieco trudniejsze jest wybranie konkretnej oferty, ale kiedy już zdecydujemy się, jaki bank może nam zaoferować najlepsze warunki, kontaktujemy się z nim i wybieramy zasady współpracy. Bank z reguły posiada limity i ograniczenia np. odnośnie do maksymalnej kwoty na lokacie lub maksymalnej długości jej obowiązywania. Po podpisaniu umowy i wpłaceniu pieniędzy na lokatę czekamy ustalony okres, a następnie otrzymujemy od banku pieniądze wraz z odsetkami.

Lokata bankowa – jakie są rodzaje lokat?

Lokaty bankowe to popularny sposób na inwestowanie swoich pieniędzy. Wśród wielu ofert banków znajdziemy kilkanaście różnych rodzajów lokat bankowych. Przygotowaliśmy więc listę kilku propozycji, które cieszą się największą popularnością wśród klientów banków.

Lokata terminowa to lokata, która zakładana jest na określony w umowie okres. Można wyróżnić np. lokaty jednodniowe i tygodniowe, jak również wielomiesięczne lub nawet kilkuletnie. Lokaty mogą być także nieodnawialne lub odnawialne. W pierwszym przypadku okres współpracy z bankiem na podstawie konkretnej umowy kończy się z dniem zakończenia lokaty. Inną opcją jest lokata rentierska. Taka opcja jest bardzo ciekawa dla osób z dużymi środkami. Dzięki takiej opcji możemy wypłacać swoje odsetki z lokaty z większą częstotliwością np. raz na miesiąc lub pół roku. Dla osób z dużymi oszczędnościami ciekawym rozwiązaniem może być także lokata nocna.

Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że tylko niektóre banki posiadają ją w swoje ofercie. Lokata progresywna to z kolei lokata, której wysokość (odsetek) wzrasta z każdym miesiącem. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że można ją zerwać bez utraty odsetek osiągniętych do konkretnego momentu. Wysokość oprocentowania lokaty to bardzo ważny czynnik, jednak nie jest jedynym, który powinniśmy brać pod uwagę. Warto przyjrzeć się także na jego charakter, limity oraz okres trwania i konsekwencje ewentualnego zerwania lokaty.

Lokata oszczędnościowa – dlaczego warto?

Lokata oszczędnościowa to najprostszy i w wielu przypadkach najbezpieczniejszy sposób na uratowanie swoich pieniędzy od „marnowania się” na swoim koncie prywatnym. Decydując się na lokatę, nasze pieniądze zaczynają na siebie zarabiać. Nie można oczekiwać bardzo wysokich zysków, jednak wiąże się to głównie z bardzo niskim ryzykiem. Z drugiej strony, kiedy zbierzemy dużą sumę pieniędzy, dochód z lokat znacznie się zwiększy.