Jak bezpiecznie płacić w Internecie?
Zastanawiasz się jak bezpiecznie płacić w Internecie? Chcesz zrobić zakupy online, ale nie wiesz czy to bezpieczne? W poniższym artykule dowiesz się więcej na ten temat i poznasz sposoby na bezpieczne płatności.
Jakie są formy płatności w Internecie?
Jeśli chcesz dokonać płatności w Internecie, w zależności od tego gdzie i za co płacisz, najczęściej masz kilka możliwości.
Przede wszystkim możesz wybrać opcję e-przelewu (czyli pay-by-link). Jest to usługa dostarczana przez wyspecjalizowanych i już dość dobrze znanych agentów rozliczeniowych. Najczęściej zobaczysz listę banków, z których wybierasz ten, w którym masz konto, a link przekierowuje Cię na jego stronę. Logujesz się, zatwierdzasz automatycznie wpisany przelew i wracasz do sklepu. Jest to bardzo proste, szybkie i bezpieczne rozwiązanie. Większość czynności dzieje się automatycznie, a płatność jest od razu potwierdzana. Nie musisz czekać, aż środki zostaną faktycznie przelane, aby otrzymać to, za co płacisz. Poza tym, logując się na stronie banku transakcję zatwierdzisz np. smsem albo kodem. Nic więc dziwnego, że jest to metoda preferowana na polskim rynku.
Inne metody
Drugą najpopularniejszą metodą płatności online, a zdecydowanie wiodącą przy zakupach zagranicznych jest płatność kartą. Przyjęło się, że musi to być wypukła karta kredytowa, ale nie jest to prawda. Niektóre karty debetowe, jak najbardziej płaskie też zapewniają taką możliwość (np. Visa Electron albo Mastercard Debit Standard). W celu zapłaty kartą, wystarczy że podasz jej numer, imię i nazwisko, datę ważności oraz kod CVV2/CVC2, który jest na odwrocie. Jest to również bardzo szybkie rozwiązanie, aczkolwiek jest nieco mniej bezpieczne i czasami wiąże się z nieco wyższą prowizją. Niektóre banki starają się oczywiście zwiększać bezpieczeństwo płatności kartą poprzez kody autoryzacyjne (3-D secure). Przy nietypowych transakcjach mogą oczekiwać potwierdzenia telefonicznego.
Poza tymi dwoma metodami są jeszcze rozwiązania klasyczne – zwykły przelew online i dostawa za pobraniem. Wadą pierwszego rozwiązania jest czas – odbiorca będzie czekać z wysyłką, aż przelew faktycznie wpłynie. Wadą drugiego jest ograniczone zastosowanie (tylko do towarów dostarczanych kurierem) i wysoki koszt. Z tych powodów powoli zmniejsza się popularność tych rozwiązań.
Na koniec, jeszcze można wspomnieć o tzw. portfelach wirtualnych. Są to usługi polegające na płatnościach ze specjalnego konta, a na które wcześniej zostały dostarczone środki ze zwykłego konta bankowego. Takie usługi, dostarczane przez PayPal czy Skrillex, są popularne w sklepach zagranicznych. W Polsce raczej przegrywają konkurencję z integratorami e-przelewów i płatności kartą (np. PayU, dotpay).
Czego się tak naprawdę obawiasz?
Jeśli obawiasz się płatności przez Internet, najczęściej oznacza to, że boisz się jednej z dwóch rzeczy.
Po pierwsze, że transakcja nie dojdzie do skutku i płatność przepadnie, czyli pieniądze znikną z konta, a towaru lub usług nie będzie.
Po drugie, że ktoś wykradnie Twoje dane i “wyczyści” Twoje konto. W tym przypadku obawa jest pewnie nieco różna w zależności od tego czy chodzi o płatność e-przelewem, czy kartą. W razie płatności poprzez e-przelew, przechodzisz na stronę banku i płatność weryfikujesz przelew np. smsem, albo kodem. Oczywiście warto upewnić się w adresie przeglądarki, że jesteś na prawdziwej stronie banku. Ryzyko, że ktoś przejmie w ten sposób Twoje dane jest bardzo niewielkie. Natomiast jeśli chodzi o płatności kartą, ryzyko jest trochę większe. W takim przypadku podajesz wszystkie dane, które są potrzebne do kolejnych płatności (numer, ważność, imię i nazwisko oraz kod CVV2/CVC2).
Jak bezpiecznie płacić w Internecie?
Nawet jeśli nie czujesz się komfortowo płacąc przez Internet, to jednak za niektóre usługi czasami nie da się, albo jest to bardzo nieopłacalne, żeby płacić inaczej. Przykładowo, za bilety lotnicze rezerwowane online zapłacilibyśmy w biurze podróży znacznie więcej, a za usługi takie jak Spotify czy rezerwacje miejsc hotelowych nie da się zapłacić inaczej niż kartą.
Przed pierwszą obawą trudno się na 100% zabezpieczyć. Najlepiej po prostu przestrzegać podstawowych reguł bezpiecznych płatności online:
- kupuj tylko na stronach, co do których możesz mieć zaufanie (możesz np. sprawdzić, czy mają certyfikat ssl w pasku adresu przeglądarki);
- szczególną czujność co do strony zachowaj przy płatnościach kartą;
- jeśli płacisz e-przelewem upewnij się, że przekierowanie jest na stronę banku;
- dokonuj płatności tylko na zaufanych urządzeniach z oprogramowaniem antywirusowym.
Natomiast, jeśli obawiasz się, że ktoś wykradnie dane i uzyska dostęp do Twoich oszczędności, możesz się przed tym łatwo zabezpieczyć. Wystarczy, że założysz konto, które będzie służyło wyłącznie do płatności przez Internet, z dołączoną do tego konta kartą debetową pozwalającą na takie płatności. Jeśli będziesz potrzebował zapłacić za coś online, wystarczy że przelejesz ze swojego podstawowego konta odpowiednią ilość środków na takie konto i z niego dokonasz właściwej płatności. Można też oczywiście dla wygody trzymać zawsze jakieś środki, na wypadek gdybyśmy chcieli szybko dokonać niewielkiej płatności kartą.
Interesuje Cię bezpieczeństwo w bankowości? Może zainteresuje Cię ten artykuł – jak bezpiecznie wypłacić pieniądze z bankomatu?
Jeśli chcesz założyć konto do płatności w Internecie, kliknij poniżej żeby zobaczyć najnowszy ranking kont osobistych lub dowiedzieć się więcej.