Jak wybrać bezpłatne konto bankowe?
Bezpłatne konto bankowe proponuje dzisiaj wiele banków. Dość często jednak taki rachunek zwolniony jest tylko z wybranych opłat, albo jest darmowy po spełnieniu przez klienta dodatkowych warunków związanych z jego użytkowaniem. Dowiedz się, jak zatem wybrać bezpłatne konto bankowe, aby nie martwić się, że bank jednak naliczy jakieś prowizje.
Banki coraz chętniej proponują konta osobiste, które można prowadzić bez ponoszenia opłat za podstawowe usługi. Wszystko dlatego, że taki rachunek obsługujemy dzisiaj zazwyczaj samodzielnie za pomocą bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej, a więc bez zaangażowania pracowników banku.
Na czym polega bezpłatne konto bankowe?
Klienci indywidualni mogą dzisiaj założyć bezpłatne konto bankowe już niemal w każdym banku w Polsce. Warto jednak wyjaśnić, co oznacza w tym przypadku słowo „bezpłatne”. Zazwyczaj chodzi o zwolnienie ze stałych opłat za prowadzenie konta, które standardowo są pobierane cyklicznie każdego miesiąca.
Oprócz tego za darmo można zwykle wykonywać wszystkie przelewy krajowe w bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej oraz wypłacać gotówkę z bankomatów oznaczonych logo danego banku. Niektóre instytucje oferują również brak opłat miesięcznych za obsługę karty debetowej do konta.
Innymi słowy, bezpłatne konto bankowe zapewnia brak opłat głównie za podstawowe usługi. Za wszystkie dodatkowe operacje banki pobierają natomiast jakieś prowizje. Dotyczy to m.in. przelewów zagranicznych i natychmiastowych, czy też wypłat gotówki dokonywanych z bankomatów obcych. Standardowo też z opłatami wiąże się obsługa klienta w placówce, czyli np. zlecenie przelewu lub wypłata gotówki w kasie banku.
Rodzaje bezpłatnych kont bankowych
W niniejszym artykule skupiamy się na bezpłatnym koncie osobistym, a więc tzw. ROR dedykowanym klientom indywidualnym. Warto tutaj wiedzieć, że pod tym pojęciem kryją się tak naprawdę dwa rodzaje rachunków. Pierwszy to tzw. podstawowy rachunek płatniczy, który banki muszą oferować obligatoryjnie za darmo ze względu na wymagania ustawowe. Drugi to natomiast standardowe konto osobiste, jakie znajduje się w komercyjnej ofercie banku i którego zasady odpłatności określa każda instytucja w sposób indywidualny.
Podstawowy rachunek płatniczy
Podstawowy rachunek płatniczy przeznaczony jest wyłącznie dla osób, które mają status konsumenta i nie mają żadnego konta bankowego w walucie polskiej. Taki rachunek mają prawo otworzyć w każdym banku całkowicie bezpłatnie i potem także korzystać z niego bez ponoszenia żadnych opłat. Bank musi im zapewnić za darmo m.in. kartę debetową, a także możliwość bezpłatnego zlecania przelewów (przez internet i w oddziale) oraz dokonywania wpłat i wypłat gotówki w bankomatach.
Co ważne, takie bezpłatne operacje są limitowane, bo w miesiącu można dokonać za darmo maksymalnie 5 przelewów i 5 wypłat gotówki. Poza tym podstawowy rachunek płatniczy nie oferuje wielu usług np. nie można w jego ramach aktywować debetu lub limitu odnawialnego.
Standardowe konto osobiste bez opłat
Standardowe konto osobiste przeznaczone jest dla wszystkich klientów, a więc do jego założenia nie trzeba spełniać jakichś szczególnych warunków. Tak naprawdę wystarczy mieć dokument tożsamości oraz wiek minimum 18 lat. Warto tu dodać, że banki oferują konta osobiste także dla dzieci. Młodzież w wieku od 13 lat może prowadzić taki rachunek samodzielnie, choć do jego założenia potrzebuje zgody rodziców.
Konto dla dziecka jest niemal zawsze całkowicie bezpłatne. Z kolei konta osobiste dla dorosłych są również coraz częściej darmowe, ale niekiedy zwolnienie z opłat wymaga spełnienia dodatkowych warunków.
Sprawdź, czy można założyć konto bankowe na paszport.
Pułapki bezpłatnych kont bankowych
Pod względem funkcjonalności na pewno lepiej sprawdza się standardowe konto osobiste niż podstawowy rachunek płatniczy. Gdzie znaleźć bezpłatne konto bankowe tego rodzaju? Tak naprawdę wystarczy w tym celu sprawdzić ranking darmowych kont osobistych, który prezentuje wszystkie takie oferty dostępne w danym momencie na rynku. Jednak dodatkowo warto je dokładnie porównać, ponieważ banki proponują konta, które są bezpłatne:
- bezwarunkowo,
- lub pod pewnymi warunkami.
W tym drugim przypadku zwolnienie z opłat może przysługiwać dopiero po spełnieniu określonych wymagań przez właściciela rachunku np.:
- po zapewnieniu w danym miesiącu wpływu na rachunek w określonej kwocie;
- w przypadku dokonania transakcji bezgotówkowych kartą lub BLIK-iem w określonej liczbie lub wartości w miesiącu;
- pod warunkiem wyrażenia zgody na komunikację w celach marketingowych;
- po zalogowaniu się np. co najmniej raz w miesiącu do bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej.
Niespełnienie tego rodzaju wymagań skutkuje zwykle tym, że bank nalicza standardowe opłaty za określone usługi w danym miesiącu. Zazwyczaj dotyczy to wyłącznie stałych opłat, czyli albo za prowadzenie rachunku, albo za obsługę karty.
Jak wybrać bezpłatne konto bankowe, aby było korzystne?
Najlepszym wyborem z oczywistych względów wydaje się konto, które będzie bezpłatne bezwarunkowo. Jak się okazuje, można je bez problemu znaleźć, choć liczba takich ofert jest ograniczona. Korzystny może być jednak także rachunek, który zapewnia brak opłat po spełnieniu pewnych wymagań. Tym bardziej że dość często za założenie takiego konta i potem za jego aktywne użytkowanie banki proponują atrakcyjne premie pieniężne lub inne bonusy.
Jak zatem wybrać bezpłatne konto bankowe, aby było korzystne? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią Ci dokonanie właściwego wyboru:
- Sprawdź aktualny ranking kont bankowych.
- Porównaj dokładnie wszystkie oferty rachunków.
- Wytypuj bezpłatne konta bankowe – zarówno te bezwarunkowe, jak i te, których warunki jesteś w stanie spełnić, by móc liczyć na zwolnienie z określonych opłat.
- Wybierz z wytypowanych rachunków oferty zapewniające najatrakcyjniejsze bonusy – mogą być to m.in. premie pieniężne za aktywne użytkowanie konta, pakiety darmowych usług dodatkowych, czy też dostęp do wysoko oprocentowanej lokaty lub konta oszczędnościowego.
- Przeanalizuj wybrane konta także pod kątem zakresu oferowanych usług – sprawdź, które z nich zapewnią Ci dostęp do potrzebnych rozwiązań np. do kantoru walutowego lub limitu odnawialnego.
- Sprawdź szczegółowe cenniki wybranych kont, aby przekonać się ile kosztują pozostałe usługi np. wypłaty gotówki z bankomatów obcych, przelewy natychmiastowe, czy odnowienie karty.
- Wybierz najkorzystniejsze konto bankowe.
Po wybraniu oferty rachunku, wystarczy je założyć. W większości banków można to zrobić całkowicie online, bez konieczności fatygowania się do oddziału.
Czy warto zdecydować się na bezpłatne konto bankowe?
Bezpłatne konto bankowe, o ile nie jest podstawowym rachunkiem płatniczym, w niczym nie ustępuje płatnym rachunkom. Zapewnia zatem dokładnie ten sam zakres funkcji i usług co standardowe konto, za które trzeba płacić.
Powinny mieć tego świadomość także osoby, które od lat prowadzą konto w jakimś banku i ponoszą z tego tytułu co miesiąc całkiem spore koszty. Jeśli nie odnoszą żadnych korzyści z takiej lojalności wobec danej instytucji, powinny rozważyć przeniesienie rachunku do innego banku, który oferuje konta osobiste na lepszych warunkach.