Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bezpiecznie?
Pomimo rozpowszechnienia się kart i płatności mobilnych, wciąż jednak często potrzebna jest nam mniejsza lub większa gotówka. Aby uzyskać do niej dostęp, trzeba się udać do bankomatu (za wypłatę w oddziałach banki pobierają zazwyczaj skandaliczne opłaty). Większość osób dobrze wie jak wypłacić pieniądze z bankomatu. Jednak dla tych, którzy jeszcze tego nie robili, a chcieliby zachować pełne bezpieczeństwo środków, powstał ten artykuł.
Nastały czasy, kiedy coraz mniej używa się gotówki. Fizyczne pieniądze zostały niemal zdominowane poprzez płatności za pomocą konta bankowego, szczególnie wśród ludzi młodszego pokolenia. Jest to bowiem bardzo atrakcyjna opcja. Dzięki niej możemy kupować online poprzez kilka kliknięć (płatność przy odbiorze gotówką jest zawsze droższa), nie musimy nosić przy sobie mnóstwa banknotów. Jeśli robimy większe zakupy, taka płatność w sklepie jest również dużo szybsza – nie musimy szukać pieniędzy, odliczać ich lub czekać później na wydanie reszty, dzięki karcie lub BLIKowi w kilka chwil płacimy idealnie odliczoną należność.
Takie są zalety bankowości, a szczególnie bankowości internetowej, jednakże nadal wiele osób woli płacić gotówką. Czasem również trzeba zapłacić za coś gotówką, ponieważ sprzedawca lub oferujący usługę po prostu nie daje do wyboru innej możliwości. Możemy wtedy “odzyskać” nasze pieniądze i mieć je z powrotem w fizycznej postaci. Jest to możliwe właśnie dzięki bankomatom.
Bankomaty – z czym to się je?
Bankomat to zautomatyzowana maszyna, która służy do wypłaty gotówki z naszego konta bankowego. Pierwszy w Polsce został oddany do użytku pod koniec lat 80. zeszłego stulecia.
Taka operacja jest również możliwa w okienku w siedzibie banku, bankomat jest to jednak alternatywa dla osób, które nie lubią czekać w długich kolejkach. Jego plusem jest także to, że bankomatów jest więcej niż placówek bankowych – jest ich w naszym kraju około 23 tysiące według danych z roku 2017. Najwięcej bankomatów w Polsce należy do sieci Euronet Polska – ponad 2000 maszyn.
Często więc ma się jakiś w swojej najbliższej okolicy, czy mija na ulicy w drodze do pracy lub na zakupy, i nie trzeba jeździć specjalnie do siedziby banku, by dokonać wypłaty. Dodatkowo gotówkę możesz wypłacić z każdego napotkanego bankomatu, różnić mogą się jedynie opłaty za operację. Warto jednak korzystać z bankomatów, z których wypłata jest dla Ciebie bezpłatna – sprawdź (ranking kont osobistych). W przypadku wypłaty w okienku bankowym, możesz zrobić to tylko w banku w, w którym posiadasz konto, co jeszcze bardziej zawęża pole manewru.
Jak wypłacić pieniądze z bankomatu – krok po kroku?
- Umieszczenie karty w terminalu. Na samym początku musisz włożyć kartę płatniczą, z której chcesz wypłacić gotówkę, do czytnika. Trzeba włożyć ją jednak tam odpowiednią stroną. Umieszczając kartę w czytniku, powinna być ona awersem ku górze. Awers to ta strona, na której znajduje się numer karty. Wkładając ją upewnij się również, że kwadratowy czip o srebrnym lub złotym kolorze (w zależności od karty) znajduje się dalej od Ciebie (czyli od strony bankomatu).
- Wpisanie PINu. Kiedy umieścimy już kartę w terminalu, na monitorze zaczną pojawiać się instrukcje, za którymi należy podążać. Najpierw trzeba wprowadzić czterocyfrowy PIN i zatwierdzić go zielonym przyciskiem. Czasami jeszcze przedtem pojawia się prośba o wybranie odpowiedniego języka instrukcji.
- Wybór operacji. Teraz wybierz działanie, które chcesz wykonać. Do wyboru będą wypłata środków, sprawdzenie salda, zmiana PINu i inne.
- Wybór kwoty. Zostaniesz poproszony o wybranie kwoty, jaką chcesz wypłacić.
- Decyzja o otrzymaniu potwierdzenia operacji. Warto zdecydować się na tę opcję, ponieważ będzie to coś, na co można powołać się przy ewentualnych problemach i reklamacji.
- Zakończenie. Wyciągnij kartę, odbierz pieniądze i ewentualny wydruk potwierdzenia. To wszystko.
Zasady bezpieczeństwa
Wypłacając pieniądze z bankomatu powinniśmy zachować czujność. Zagrożeniem są nie tylko ewentualni złodzieje czający się w pobliżu, ale także sama maszyna,. W końcu jest tylko maszyną i czasem występują problemy w jej działaniu. Warto zatem znać kilka zasad, które pozwolą na zachowanie bezpieczeństwa na tyle, na ile jest to możliwe.
- Zawsze bierz potwierdzenie operacji. Będzie ono potrzebne przy ewentualnej reklamacji, gdy na przykład uszkodzony bankomat nie wyda ci pieniędzy lub je zniszczy. Na wszelki wypadek nie wyrzucaj go również od razu po odejściu od bankomatu w jego okolicy.
- Wybieraj sprawne maszyny. Najlepiej, abyś korzystał cały czas z jednego sprawdzonego bankomatu, o którym wiesz, że działa bez zarzutu już od jakiegoś czasu. Jeśli wydaje się uszkodzony lub coś cię niepokoi, lepiej zrezygnować i znaleźć gdzieś w pobliżu inny.
- Nie zapisuj PINu. Bezpieczniej jest nauczyć się kodu na pamięć niż przechowywać go spisanego na jakiejś małej karteczce, którą można zgubić, czy w telefonie, który może być skradziony.
- Wybieraj bankomaty monitorowane. Monitoring i wszelka ochrona może być pomocna i da nam poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo unikaj tłumów, w których może łatwo ukryć się złodziej i które trudno kontrolować. Staraj się również zasłaniać ekran podczas wpisywania PINu. Ostrożności nigdy dosyć.
BLIK – wypłata bez karty
Z bankomatu możesz wypłacić gotówkę również bez użycia karty, a za pomocą BLIKa. Wystarczy na monitorze bankomatu wybrać opcję “wypłata BLIK”, następnie wybrać kwotę, którą chcemy podjąć tak, jak w przypadku wypłaty kartą. Następnie na naszym smartphonie uruchamiamy aplikację naszego banku i generujemy kod BLIK, który następnie wpisujemy do bankomatu i zatwierdzamy go. Potem zatwierdzamy jeszcze operacje na naszym telefonie i już gotowe!
Jeśli wiesz już jak wypłacić pieniądze z bankomatu i chcesz założyć konto osobiste np. z darmowymi wypłatami, kliknij poniżej, żeby zobaczyć najnowszy ranking kont osobistych lub dowiedzieć się więcej.
poprzedni
Zmiana konta bankowego - krok po kroku
następny