Lokata dla dziecka – finansowe zabezpieczenie przyszłości

lokata-dla-dziecka

Bardzo często zdarza się, iż rodzice mając do dyspozycji większą sumę środków zastanawiają się gdzie je zainwestować. Głównym powodem jest chęć zapewnienia lepszego startu w przyszłość swoim dzieciom. W celu zabezpieczenia przyszłości pod względem finansowym często dobrą opcją jest założenie lokaty bankowej dla dziecka. Jest to idealny sposób na oszczędzanie pieniędzy dla dziecka by mogły one pracować i nie leżeć jedynie na koncie. Warto zatem wiedzieć czym jest lokata bankowa dla dziecka, czym się wyróżnia i co jest niezbędne do jej otwarcia.

Zobacz także: Konto dla dziecka

Zobacz także: Konto oszczędnościowe dla dziecka

Czym jest lokata bankowa dla dziecka?

Przede wszystkim sama lokata bankowa stanowi jeden z najbezpieczniejszych produktów finansowych dla dzieci. Jest to dobry pomysł na rozpoczęcie nauki finansów poprzez inwestowanie pieniędzy na przyszłość dziecka. Zasada funkcjonowania lokat jest bardzo prosta. Wystarczy wpłacić określoną w umowie ilość środków na ustalony czas. W tym czasie pieniądze będą obracane przez bank, a następnie oddane klientowi wraz z procentem. W ofertach różnych banków można znaleźć lokaty dla dzieci trwające od kilku dni nawet do 5 lat. Jednak najpopularniejsze z lokat są zakładane na okres od 3 do 12 miesięcy.

Następnie środki na dany okres czasu zostają “zamrożone”. Oznacza to, iż przez okres czasu określony w umowie nie można (a przynajmniej nie powinno się) ich wypłacać. W wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość wcześniejszego zerwania lokaty oraz wypłaty zdeponowanych środków. Jednak w tej sytuacji nie będzie możliwe uzyskanie wypracowanych przez bank odsetek. Należy również dodać, iż za wcześniejsze wypłacenie kwoty depozytu nie ma żadnych karnych odsetek ani innych dodatkowych opłat. Lokaty dostępne są dla dzieci zarówno już od 1 jak i od 13 roku życia. Niektóre banki oferują nawet możliwość złożenia depozytu w euro, dolarach lub funtach brytyjskich.

Lokata dla dziecka poniżej 13 lat

Pomimo faktu, iż polskie prawo całkowicie pozwala na otwarcie lokaty bankowej dziecku niestety nie każdy bank oferuje taką możliwość. Niektóre banki oferują założenie lokaty już od 1 roku życia dziecka. Pozostałe natomiast dają taką możliwość dopiero gdy dziecko ukończy 13 rok życia. Do banków, które oferują lokaty dla dzieci od 1 roku życia można zaliczyć:

  • Bank Ochrony Środowiska “Lokata 5 na 5” – jest to równie atrakcyjna lokata dla dzieci poniżej pierwszego roku życia. Można ją założyć również w minimalnej kwocie 1000 złotych wzwyż a jej oprocentowanie ma charakter progresywny. Oznacza to, iż w 1 roku oprocentowanie wynosi 1,5% w skali roku a w ostatnim roku aż 5% w skali roku. Istnieje możliwość wcześniejszej wypłaty zgromadzonych środków wraz z odsetkami, lecz dopiero po upływie pełnego roku każdego okresu rozliczeniowego. Co więcej nie ma tutaj również konieczności zakładania rachunku bankowego, a waluta depozytu to wyłącznie PLN.
  • Bank Millenium “Lokata Horyzont Zysku” – jest to lokata, którą można założyć na ustalony okres 2 lat dla dzieci powyżej 1 roku życia. Jest ona oprocentowana na 1,90% w skali roku a minimalna kwota depozytu wynosi 1000 złotych. Dodatkowo przy tej lokacie konieczne jest założenie konta bankowego – Konto Junior 360 stopni.
  • Santander Bank Polska “Lokata terminowa” – bank ten oferuje lokatę terminową już od 1 roku życia. Można ją założyć posiadając kwotę depozytu  od 1000 złotych na okres od 3 miesięcy do maksymalnie dwóch lat. Lokata jest oprocentowana na 0,50% w skali roku. Dodatkowo nie jest wymagane posiadanie konta osobistego można ją założyć w 5 walutach tj. PLN, CHF, EUR, USD, GBP. Powiedzmy to jednak wprost. Oprocentowanie 0,5% jest tak niskie, że lepiej trzymaj te pieniądze na swoich lokatach.

Lokata dla dziecka powyżej 13 lat

Na polskim rynku bankowym istnieje również oferta lokat bankowych skierowana dla dzieci wyłącznie po 13 roku życia. Można do nich zaliczyć m.in:

  • Credit Agricole “Lokata na Nowe Środki” – jest to lokata zakładana dla dzieci, które również ukończyły 13 lat. Cechuje ją możliwy do otwarcia lokaty kapitał własny  w kwocie od 1000 do 100.000 złotych, oprocentowanie 2,10% w skali roku oraz możliwość założenia lokaty jedynie na 3 lata. Dodatkowo przy zakładaniu tej lokaty wymagane jest posiadanie konta Credit Agricole GO!
  • Nest Bank “Nest Lokata” – lokata otwierana dla dzieci powyżej 13 roku życia. Możliwy wkład własny na lokacie mieści się w przedziale 1000 a 2 miliony złotych z oprocentowaniem 1,80% w skali roku na okres minimum 2 lat. Przy tej lokacie również konieczne jest założenie konta bankowego Nest Konto.
  • Inteligo “Lokata terminowa” – jest to lokata przeznaczona wyłącznie dla osób powyżej 13 roku życia. Cechuje ją niski wkład własny, gdyż inwestować można od 1000 złotych, oprocentowanie wynosi 0,90% w skali roku a lokata może być założona wyłącznie na 2 lata. Dodatkowo zakładając lokatę wymagane jest aby założyć również konto bankowe.

W oparciu o powyższe informacje można stwierdzić, iż wiele banków na polskim rynku oferuje możliwość założenia terminowych lokat dla dzieci od 1 oraz 13 roku życia. Jednak należy pamiętać, iż w niektórych bankach występuje konieczność założenia konta osobistego. Co więcej niektóre lokaty można założyć jedynie decydując się na zamrożenie środków na 2-3 lata.

Sprawdzić także zwykłe lokaty. Oprocentowanie na nich jest nieco wyższe. Możesz je założyć na siebie i notować “wirtualny” stan konta dziecka. Ranking lokat.

Czy opłaca się otwierać lokatę bankową dla dziecka?

Odpowiedź na pytanie czy opłacalne jest otwieranie lokaty dla dziecka zarówno od 1 jak i dopiero od 13 roku życia uzależniona jest od wielu czynników. Należą do nich kwoty posiadanych wolnych środków oraz określenie czasu, jaki będzie optymalny dla trwania okresu lokaty. Z całą pewnością można stwierdzić, iż zarówno dla rodziców jak dla dzieci bardziej atrakcyjne będą lokaty krótkoterminowe. Są one zakładane na okres do 12 miesięcy z możliwie jak najwyższym oprocentowaniem.

Zalety

Istnieje wiele czynników, dzięki którym założenie lokaty terminowej dla dziecka będzie najlepszym wyborem. Można do nich zaliczyć m.in:

  • Najlepszy sposób oszczędzania środków oraz możliwość realnego zarobku – zasada działania każdej lokaty polega na tym, aby przez określony w umowie okres czasu bank wypracował zawarty w umowie procent zyski wypłacany wraz z kapitałem początkowym. Jest to idealny sposób na pomnażanie swojego kapitału przez dziecko oraz naukę inwestowania swoich środków finansowych;
  • Zabezpieczenie przyszłości dziecka pod względem finansowym – przy ważnych wydatkach takich jak wyjazd na studia, wakacje zagraniczne czy kupno drogiego sprzętu dobrze jest nie musieć się martwić skąd wziąć kapitał początkowy. Lokata terminowa zakładana nawet gdy dziecko ma 13 lat na okres kilku lat pozwoli na zarobek rzędu kilku procent dzięki czemu wchodząc w dorosłe życie dziecko będzie miało bezpieczny start w przyszłość;
  • Wysoki poziom bezpieczeństwa – w przypadku oszczędzania w formie lokaty nie ma obaw, iż środki zostaną bezpowrotnie utracone. Co więcej w trakcie trwania umowy obowiązuje takie samo oprocentowanie i istnieje możliwość przedłużenia okresu trwania lokaty.
Wady

Jednocześnie istnieje jednak kilka niedogodności, które mogą sprawić, iż część osób będzie niechętnie decydować się na zdeponowanie swoich oszczędności w formie lokaty bankowej dla dziecka. Do tego rodzaju powodów można zaliczyć min.:

  • relatywnie niski procent zysku przy niewielkich kwotach inwestycji – przeważająca większość lokat jest oprocentowana w przedziale 0,5-3%. W przypadku niskich kwot środków na lokacie zysk jest niewielki. Dzięki temu nawet w dłuższej perspektywie środki na lokacie jedynie nieznacznie wzrosną. Należy również pamiętać, iż od wypracowanego zysku należy odjąć tzw. “podatek Belki” co jeszcze dodatkowo zmniejsza wysokość środków;
  • długi czas trwania lokaty – większość lokat nawet z wysokim oprocentowaniem jest zawierana na okres od 1 do nawet 5 lat. W sytuacji gdy pieniądze są nagle niezbędne lokatę można zerwać, jednak traci się wypracowany i gwarantowany w umowie zysk;
  • konieczność posiadania dodatkowych produktów – w przeważającej większości ofert bankowych chcąc założyć lokatę dla swojego dziecka należy równocześnie założyć konto bankowe lub dobrać inny pakiet produktów.

W oparciu o powyższe informacje można stwierdzić, iż deponowanie środków dziecka w postaci lokaty bankowej jest pomysłem wartym rozważenia. W przypadku lokat krótkoterminowych na wysoki procent jest to idealne rozwiązanie na trzymanie swoich oszczędności  w bezpieczny sposób. Pamiętaj jednak, iż przy zarówno niskich oraz wysokich kwotach depozytu zysk jest niewielki i nie można domagać się go przy wcześniejszym terminie zerwania umowy.

Kto może założyć lokatę bankową dziecku?

W myśl polskiego prawa lokatę bankową dla osoby poniżej 18 roku życia może założyć wyłącznie osoba uprawniona ustawowo. W tym wypadku są to wyłącznie rodzice lub opiekunowie prawni. Do momentu ukończenie pełnoletności mają oni wgląd do lokaty bankowej dziecka. Dodatkowo za porozumieniem z nim mogą dysponować środkami na lokacie zgodnie z obowiązującą umową.

Jakie dokumenty są konieczne do założenia dziecku lokaty bankowej?

W celu założenia lokaty bankowej niezbędne są w głównej mierze dokumenty potwierdzające jego tożsamość. Można do nich zaliczyć dowód osobisty, legitymację szkolną czy też paszport. Niekiedy banki w celu dodatkowej weryfikacji i potwierdzenia tożsamości wymagają dostarczenia aktu urodzenia. Dlatego też warto mieć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka przy zakładaniu lokaty zarówno w oddziale jak i przez Internet.

Czy dziadkowie mogą założyć lokatę na swojego wnuka?

Bardzo często można spotkać się z sytuacją, iż dziadkowie chcą założyć lokatę w banku na swojego wnuka. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla zabezpieczenia finansowego swojego wnuka. Jest to też bardzo dobry sposób w jaki można tego dokonać bez wpływu rodziców dziecka na założenie lokaty czy też jej warunki.. Wystarczy założyć lokatę na swoje nazwisko oraz ustanowić dyspozycję wkładem na wypadek śmierci. Wówczas jeśli kwota kapitału na lokacie wynosi mniej niż 100 tysięcy złotych kwota kapitału wraz z nagromadzonymi odsetkami zostanie bezpośrednio przekazana wskazanej w umowie osobie. W ten sposób środki zgromadzone na lokacie bankowej nie będą brane pod uwagę w postępowaniu spadkowym. Dzięki temu środki te nie wchodzą do ogólnej masy spadkowej. Efekt jest taki, iż kapitał wraz z odsetkami automatycznie przechodzi na wnuka lub wnuczkę.