Lokaty długoterminowe
Lokaty długoterminowe to bardzo skuteczny sposób na oszczędzanie pieniędzy i zwiększanie swoich środków. Są stosunkowo bezpieczne, a banki oferują swoim klientom korzystne oferty. Zobaczmy zatem, co warto o nich wiedzieć i, co ważniejsze, jak wybrać optymalną lokatę.
Czym są lokaty długoterminowe?
Lokaty długoterminowe to jedna z ofert banków i instytucji finansowych. Do tej grupy depozytów zaliczamy lokaty, których okres zapadalności przewyższa jeden rok. W większości banków możemy znaleźć oferty lokat długoterminowych na okres 12, 24 i 36 miesięcy. Niekiedy możemy jednak znaleźć oferty, które będą obejmować jeszcze dłuższy okres – nawet do 60 miesięcy. Lokaty długoterminowe są ofertą przygotowaną dla osób, którym zależy na tzw. zamrożeniu oszczędności w jednym miejscu na długi okres. Taki rodzaj lokat charakteryzuje się dużą stabilnością i bezpieczeństwa. Z drugiej strony zysk oferowany przez taką opcję nie jest bardzo wysoki. Klienci mogą się zdecydować na depozyty na okres od 12 do 60 miesięcy.
Lokaty długoterminowe mogą mieć oprocentowane zmienne lub stałe. W przypadku oprocentowania stałego współpracujemy z bankiem na stałych zasadach (tj. ustalone z góry odsetki zostaną nam wypłacone bez względu na zmiany w świecie ekonomii). W przypadku lokat o oprocentowaniu zmiennym stawki zależą od decyzji Rady Polityki Pieniężnej (a dokładniej w odniesieniu do stóp procentowych). Jeżeli zdecydujemy się na taki rodzaj oprocentowania, w ciągu wielu lat może się ono zmieniać w zależności od sytuacji na rynku.
Oprocentowanie lokat długoterminowych – stałe czy zmienne?
Jednym z najważniejszych wyborów przy podejmowaniu decyzji o wyborze lokaty długoterminowej jest wybór rodzaju oprocentowania. W przypadku, kiedy zdecydujemy się na stałą stawkę, mamy pewność, że niezależnie od sytuacji na rynku, bank wypłaci nam stałe odsetki, jakie zostały ustalone w momencie podpisywania umowy. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać najlepszą opcją, jednak nie zawsze sprawdza się w optymalny sposób.
Wybór lokaty na zmiennej wysokości odsetek jest szczególnie korzystne w momencie, kiedy na rynku mają pojawić się podwyżki stóp procentowych NBP. Po podwyżce banki zwiększają także oprocentowanie lokat, zatem jeżeli podpiszemy umowę o lokacie na stałym oprocentowaniu, spowoduje że nie zyskamy na podwyżce. Zmiany na ryku są stałe, jednak nie zawsze korzystne dla klientów banków. W przypadku, kiedy rynek spodziewa się obniżki stóp procentowych NBP, zdecydowanie lepiej zdecydować się na lokatę o stałej stopie. W takiej sytuacji, jeżeli podpiszemy umowę ze stałym oprocentowaniem, obniżenie stóp procentowych nie spowoduje obniżenia naszych zysków.
Jak wybrać najlepszą lokatę długoterminową?
Skąd wiadomo, czy możemy spodziewać się obniżki lub podwyżki stóp procentowych na rynku. Nigdy nie można uzyskać całkowitej pewności, jednak zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie współpracy z bankiem, warto prześledzić dostępne opinie analityków i zainteresować się materiałami na branżowych mediach. Można także skorzystać ze współpracy z dobrym doradcą finansowym, który specjalizuje się w lokatach. Jeżeli decydujemy się na lokatę krótkoterminową (zazwyczaj obejmującą kilka miesięcy), sposób oprocentowania nie jest aż tak ważny, ponieważ oprocentowanie w takim okresie nie zmienia się w bardzo znaczącym stopniu. Zobacz lokaty krótkoterminowe.
Oprocentowanie lokat długoterminowych jest zazwyczaj nieco wyższe niż w przypadku lokat o krótkim terminie współpracy. Jeżeli klienci decydują się na powierzenie swoich pieniędzy bankowi na kilkanaście miesięcy lub kilka lat, może oczekiwać lepszej oferty. Nie można jednak pominąć obecnych trendów, które rozpoczęły się kilka lat temu. Branki starają się oferować korzystniejsze oferty na depozyty krótkoterminowe, najczęściej jako „dodatek” do nowo otwartego konta. Jeżeli zdecydujemy się na wybór lokaty długoterminowej, powinniśmy zaleźć ofertę, która przyniesie największe zyski. Kierujemy się wysokością oprocentowania – wyższe oprocentowanie oznacza lepszy zysk z lokaty. Bierzemy pod uwagę również minimalną i maksymalną kwotę wpłaty na konto. Im więcej pieniędzy wpłacimy na swoją lokatę, tym więcej aktywów zostanie „pomnożonych” przez wysokość oprocentowania. Ważna jest również oczywiście długość lokaty oraz sprawdzenie, czy oferta banku nie obejmuje innych, dodatkowych warunków jak np. konieczność otwarcia konta oraz ew. zasad promocyjnych, które czasem przedstawiają bardzo korzystne warunki, ale tylko na pewien czas.
Przykładowe lokaty długoterminowe
Inbank Lokata
Pierwsza przykładowa oferta pochodzi od Inbank. Oprocentowanie wynosi 3%. Minimalna kwota na lokatę wynosi 5 000 PLN, natomiast maksymalny 50 000 PLN. Okres lokaty może wynosić maksymalnie 60 miesięcy. Jest to lokata na bardzo korzystnych warunkach. Z jednej strony mamy do czynienia z wysokim 3-procentowym oprocentowaniem, a z drugiej nie ma żadnych dodatkowych warunków oraz konieczności posiadania konta w banku. Bezpieczeństwo korzystania z lokaty zapewnia estoński fundusz gwarancyjny. Maksymalne saldo na wszystkich lokatach jednego klienta to do 400.000 zł (możemy posiadać do 8 kont).
>>>Zobacz aktualną ofertę lokat Inbank<<<
Santander Consumer Bank
Santander Consumer to specjalistyczny bank, który chętnie oferuje długoterminowe lokaty – od 1 do 2 lat. Przy okazji – są to lokaty bez zakładania konta. Oprocentowanie na tych lokatach jest zazwyczaj bardzo przyzwoite – obecnie ok. 2%, czyli podobnie jak inne dobre lokaty.
>>> Sprawdź lokaty Santander w rankingu lokat <<<
ING Bank Śląski Inwestycyjna lokata terminowa
ING Bank Śląski oferuje klientom lokatę oprocentowaną na 3,36% z minimalną kwotą wpłaty na lokatę wynoszącą 1 000 PLN. Nie ma ustalonej kwoty maksymalnej, dlatego możemy wpłacić dowolną ilość środków. Inwestycja poprzez współpracę z ING Bankiem Śląskim jest swego rodzaju innowacja, ponieważ „Inwestycyjna lokata” oferuje większe zyski. Z drugiej strony wycofanie środków przed ukończeniem okresu współpracy (12 miesięcy) wiąże się z koniecznością zapłacenia kary. Przedstawiamy cechy lokaty inwestycyjnej ING Bank Śląski, według informacji podanych na stronie: gwarancja ochrony kapitału, regularna nowa edycja lokaty i większe zyski. UWAGA! Nie jest to klasyczna lokata, a produkty inwestycyjny – dobrze przeanalizuj warunki.